Házená

Sport

2022

Vysvětlíme, co je házená, jaké má hřiště, pravidla a pozice. Kromě toho vám řekneme její historii a co je cílem hry.

Házená se hraje venku i uvnitř.

co je to házená?

Házená, házená nebo házená je a sport ve kterém dva týmy soutěží o kontrolu nad nafouknutým míčem, přičemž jej ovládají rukama a vhazují do soupeřovy branky, což se rovná vstřelení gólu. Hraje se venku i uvnitř a každý tým tvoří přibližně 7 lidí.

Házená je široce provozovaný sport Evropa, se spíše menšinovou přítomností ve zbytku světa, s výjimkou některých amerických zemí, jako je Brazílie a Argentina, afrických zemí, jako je Tunisko, Egypt a Alžírsko, a jediné asijské výjimky Jižní Koreje. V těchto zemích existují profesionální ligy mužů i žen soutěže národní, regionální a dokonce i globální, kterou pořádá Mezinárodní házenkářská federace (IHF) se sídlem ve švýcarské Basileji.

Tento sport by se neměl zaměňovat s nástěnnou házenou, také nazývanou házená, wallball nebo 1-wall, sportem, ve kterém dva hráči soutěží o kontrolu nad míčem tím, že jej odrážejí od zdi. V anglosasko mluvících zemích je běžné tento sport označovat jako házená a jako házená týmová házená nebo „týmová házená“.

historie házené

Házená má důležité předchůdce v různých hrách praktikovaných v Starověké Řecko a starověký Řím, jako je „hra Urania“ zmíněná v Odyssey z Homera a jehož obrazové nástěnné malby byly nalezeny v Aténách v roce 1926.

Samotný sport je však velmi mladý a jeho první profesionální herní skupiny vznikly ve střední a severní Evropě ve 20. století. V té době se hrálo podle podoby Fotbal, v týmech o 11 hráčích, jak je to dosud praktikováno v některých evropských zemích. Její vznik je připisován profesorovi tělesná výchova Němec Karl Schelenz (1890-1956).

V roce 1926 založil nařízení mezinárodní sport a v roce 1928 byla během IX letních olympijských her založena Mezinárodní amatérská házenkářská federace. Z tohoto tělesa se později stala Mezinárodní házenkářská federace a v roce 1954 uspořádala svou první světovou soutěž v kategorii mužů a o tři roky později první v kategorii žen.

V 60. letech byl provoz házené schválen Mezinárodním olympijským výborem a od roku 1972 byl začleněn do tzv. olympijské hry.

Gól zápasu v házené

Na konci zápasu vyhraje tým, který vstřelil nejvíce gólů.

Cílem házené je vstřelit co nejvíce gólů a zároveň zabránit soupeři, aby udělal totéž. K tomu musí být míč většinu času pod kontrolou a musí být přinucen tak, aby co nejvícekrát vnikl do branky soupeře. Na konci zápasu vyhraje tým, který vstřelil nejvíce gólů.

Trvání a výsledek

Typický házenkářský zápas trvá asi hodinu a je rozdělen na dvě části po třiceti minutách. V případě mládežnických týmů lze tuto dobu zkrátit na 25 nebo 20 minut za třetinu. Mezi jednou a druhou periodou je povinný odpočinek v délce 10 minut.

Na konci této doby bude vítězem ten, kdo vstřelil nejvíce gólů. V případě nerozhodného výsledku bude poskytnuto dalších 5 minut odpočinku a poté se bude hrát prodloužení o dvou třetinách po 5 minutách, přičemž mezi nimi bude minuta odpočinku.Pokud bude nerozhodný stav pokračovat, postup se bude opakovat. Pokud ještě není rozhodující výsledek, vítězný tým bude určen pěti po sobě jdoucími hody po sedmi metrech (7 m) na tým, dokud nebude nalezen vítěz.

Hřiště a pozice na házenou

Velikost hřiště závisí na počtu hráčů v každém týmu.

Typické hřiště pro házenou je 40 metrů dlouhé a 20 metrů široké (pro 7 hráčů, obvykle uvnitř) nebo 90-110 metrů dlouhé a 55-65 metrů (pro 11 hráčů, obvykle venku).

Branky jsou obvykle 2 metry vysoké a 3 metry široké, i když ve verzi pro 11 hráčů mohou být ještě větší a branková čára (která omezuje nejbližší bod k bráně, ze kterého lze míč hodit směrem k oblouku) 6 až 13 metrů od lukostřelby, v závislosti na verzi hry.

Každá branka je v držení brankáře, trénovaného tak, aby se dotkl míče kteroukoli částí těla a jehož posláním je zabránit soupeřovým brankám. Ostatní hráči, kteří se mohou dotknout míče pouze rukama, jsou uspořádáni podle různých pozic:

• Centrální. Vedoucí pozice v konstrukci hry, která slouží jako artikulátor týmu jak v obraně, tak v útoku. Obvykle je to on, kdo přijímá míč od brankáře k zahájení útoku, a co je důležité, více než jeho síla a dovednost, je jeho schopnost pozorovat a plánovat hru.
  • Extrémní. Útočná pozice, umístěná na každé straně hřiště, jejich posláním je proklouznout do nepřátelské obrany, takže jde většinou o hbité, rychlé a lehké hráče.
  • Postranní. Gólově asistenční pozice, nacházejí se po stranách středního obránce a jsou to obvykle velmi vysocí, korpulentní hráči se silnou střelou. Hrají klíčovou roli v obraně.
  • Pivot.Útočná pozice, ekvivalentní útočníkovi ve fotbale, jehož posláním je otevírat prostor v soupeřově obraně. Jsou to obvykle robustní hráči a zruční v boji zblízka.

Pravidla hry v házené

Pravidla hry jsou jednoduchá: hráči musí ovládat míč pouze rukama a postupovat přihrávkami a běhy uvnitř soupeřova hřiště, dokud nedosáhnou výhodné pozice k odhození míče na branku. Pouze brankáři mohou použít jakoukoli část těla k zachycení míče.

Hráči, kteří mají míč, však mohou před přihrávkou nebo střelou na branku udělat pouze tři kroky. Pokud chcete dělat souvislejší kroky, musíte míč odrazit od země. Hra je plynulá a je přerušena pouze tehdy, když tak rozhodne rozhodčí.

Kontakt mezi hráči je nepřetržitý a častý a je dovoleno, aby se hráči postavili proti sobě tváří v tvář a bránili soupeři v postupu, ale v žádném okamžiku se nesmí bít, strkat nebo na sebe útočit. Hráči, kteří jednají protiprávně, mohou být potrestáni žlutou kartou a 2 minutami ofsajdu; pokud je hráč sankcionován třikrát ve stejném zápase, musí zápas opustit (červená karta).